REKA GRADAC
Reka Gradac predstavlja jednu od najčistijih reka u Srbiji i Evropi. Zbog svoje izuzetne prirode I raznovrsne flore I faune Gradac je proglasen za predeo izuzetnih odlika.Reku Gradac nazivaju valjevskim cudom,i zaista ko jednom boravi u klisuri reke Gardac uvek se vraca njenim obalama.
Kanjon reke Gradac
Kanjon ove prelepe reke karakterišu vertikalne litice – u višim delovima kanjonskih strana, dok se u njihovom podnožju češće javljaju sipari koje je kreirala sama reka usled stalnog podizanja, spuštanja i drugih promena u rečnom toku.
Reka Gradac se može podeliti u dva dela .Prvi deo je u dužini od 14 kilometara koji nastaje od Bukovske reke i Zabave. Usled stenovitih tektonskih poremećaja u mestu Lastra reka nestaje na nepoznatoj dubini. Periodično reka se pojavljuje pa ponire.Ovaj deo reke nazvan je Suvaja.U selu Brangović i selu Lelić na mestu gde je vrelo Kolovrat je i glavno vrelo
Zelenac odakle kreće njen drugi deo u dužini od 11 kilometara.Praktično, gotovo celim svojim tokom Gradac pravi klisurasto-kanjonsku dolinu, koju je jako teško opisati rečima i jednostavno se mora doživeti, ali ćemo se potruditi da vam ga dočaramo.
Klisura u Gradcu zmijoliko se spusta ka gradu Valjevo, gde se uliva u reku Kolubaru. Nedaleko od izvora stenovite litice sa neobičnim kamenim figurama upotpunjuju nestvarni pogled. U ovom kanjonu postoji preko 60 pećina i 2 jame, a najpoznatije među njima su Kraljevska,Bacina i Degurićka pećina. Jako je interesantno da u ovim pećinama žive zaštićene vrste slepih miševa, tačnije – čitave njihove koline. Tako da, ukoliko niste ljubitelj slepih miševa, predlažemo da se, u najmanju ruku zaštitite prilikom posete ovim lokalitetima. Svakako, ove životinje su bezopasne i nikada vas neće napasti već samo skloniti dublje u pećinu ukoliko se osete uznemireno. Gradac se provlaci kroz kanjonsku i šumovitu dolinu gde na pojedinim mestima stenovite litice prelaze 500 metara.
Ukupni pad je 187 metara sa prosečnim padom od 7% koji pokazuje dosta uravnoteženo rečno korito.Gradac nema dodatne pritoke,ali ga zato napajaju mnogobrojni izvori: Selen, Prskavac, Vizantinac, Studenac, Popovo vrelo, Vidanov ,Kolovrat, Deguricko vrelo i drugi.
Živi svet kanjona reke Gradac
Živi svet kanjona reke Gradac veoma je živopisan, pored pomenutih slepih miševa, ovde je moguće sresti i razne vrste poljskih miševa, ježeva, veverica, kuna,puha, lasica,bizamski pacov,divlja macka,lisica.Posebna atrakcija su vidre sto govori da je Gradac izuzetno cista reka.Od krupnije divljaci mozemo sresti,medveda, divlju svinju,vuka,sakala,srnu.Brojni zecevi,jazavci upotpunjuju Gradacku oazu.Na okolnim stenovitim liticama kao posebna atrakcija gnezdi se sivi soko.Od ptica grabljivica prisutan je orao misar,kobac,vetruska,jastreb kokosar,orao ribar. Iznad kanjona kako krstari nebom moze se videti beloglavi sup.U obliznjim sumarcima moze se videti tupavac,jarebica kamenjarka, gavran,siva vrana,divlji golub,cavka,svraka. Zastupljen je veliki broj šumskih sova, sova ušara, kukuvija. U šumama pokraj reke Gradac je veliki broj ptica pevačica : kos, slavuj, drozd pevac, drozd imelas, crnoglava grmuša, crvendać, obična zeba, štiglic, cajzla, konopljarka, žutarica, zelendur, batokljun, detlić, zelena žuna,siva žuna,velika senica, plava senica, siva senica, dugorepa senica, kreja, gavran.Pored same reke možemo videti vodeni kos,vodomar,kraljevski vodomar, siva čaplja, gnjurac, velika bela čaplja, bela pliska, planinska pliska, divlja patka, barski petlić, mali gnjurac, Ipak nešto veću pažnju Gradac privlači svojim podvodnim svetom. Ukoliko ste ljubitelj sportskog ribolova, ovde ćete se nauživati u musicarenju potocne pastrmke,lipljana.Gradac je bogat recnim rakom,pesom.Pored plemenitih salomonida donjem toku u blizini grada Valjeva zastupljen je klen,kesega,pior, potočna mrena.

Što se tiče flore, ljubitelji gljiva imaće ovde što-šta da vide i otkriju. Preko 400 biljnih vrsta i 240 vrsta gljiva predstavljaju pravi izazov za svakog ko se ovim hobijem bavi, kao i za fotografe, biologe. Većina ovih biljaka može se primetiti uz samu obalu reke Gradac ili u samoj reci, dok se što se tiče potrage za gljivama, morate uputiti u šumu čiji je glavni predstavnik Topola.
Kako do reke Gradac?
Reka Gradac protiče kroz Valjeno, što može biti vaša polazna tačka. Do Valjeva možete stići auto-putem “Miloš Veliki” ili magistralnim putem. Ukoliko dolazite iz Beograda imaćete nekih 110 km-a puta, što za ovakvu prirodu zaista nije dug put. Odmah po dolasku, bićete sigurni da je put vredeo. Reka protiče i kroz sam grad, pre ušća u Kolubaru, Gradac izlazi iz svog kanjona i samim tim što prolazi kroz centar grada gubi na lepoti, tako da je naš savet da svoje istraživanje ipak počnete na samo 7 kilometara odatle u blizi manastira Ćelije.
Za koje god prevozno sredstvo da se odlučite, nećete imati problema jer je put asfaltiran i dobro označen turističkim putokazima. Naravno do onih najlepših predela mnogo je teže doći automobilom. Ukoliko želite da doživite pravu avanturu i “zavirite dublje” u kanjon reke Gradca,mi ćemo Vam pomoći.
Reka Gradac – aktivnosti i lokaliteti
Šetanje, mušičarenje, kupanje,mountain-bike,branje šumskih plodova su najčešće aktivnosti na reci Gradac. Naravno kupanje je moguće samo u letnjim danima jer je Gradac reka planinskog tipa i voda čak ni leti ne prelazi temperaturu veću od 18 stepeni celzijusa, tako da se i tada samo najhrabriji usuđuju da se okupaju. Ipak, ako se odlučite za ovu aktivnost, moći ćete da birate između nekoliko prelepih plaža duž kanjona koje će vas ostaviti bez daha i pružiti nezaboravno iskustvo.
Ono što je definitivno nešto što ovde ne treba propustiti, ukoliko ste ljubitelj pecanja je mušičarenje potočne pastrmke. Gradac je po tome poznat ne samo u našoj zemlji već i mnogo šire. Mi u konaku Tetrebovac smo imali priliku da ugostimo mušičare iz Francuske, Italije, Britanije, Češke, pa čak i iz daleke Australije, Amerike i mnogih drugih zemalja.

Da biste otkrili reku Gradac naša topla preporuka je da to uradite tako što ćete pratiti njen tok i ići uzvodno. U letnjim mesecima kada je vodostaj nizak i Gradac veoma bistar treba izbegavati ulazak u vodu.Pastrmka je izuzetno oprezna, plasljiva i najmanji pokret u vodi je moze uznemiriti.Najbolje musice u prolecnom periodu su imitacije vodenih insekata.Za letnji period su najbolje imitacije kopnenih insekata.
U neposrednoj blizini od (oko 300 metara) konaka “Tetrebovac” se nalazi arheolosko nalazište Jerinin grad i Crkva iz šestog veka. Krećući se uzvodno na oko 400 metara nailazimo na mesto i stenovito “Sareno platno”. U neposrednoj blizini je i pešačka staza koja Vas vodi ka selu Lelić gde je i istoimeni manastir.
Iskreno se nadamo da će vam ovaj tekst pomoći prilikom istraživanja reke Gradac i okolnih znamenitosti koje krase ovaj kraj. Posetom ovog bisera Srbije doživećete avanturu u kojoj ćete uživati i koju ćete dugo pamtiti. Ukoliko se tokom te avanture umorite i bude vam potreban odmor, mi u konaku Tetrebovac bićemo radi da Vas ugostimo i pružimo smeštaj sa najlepšim pogledom na reku Gradac.
Vaš Konak Tetrebovac!